problem z akumulatorem w zimie

Problem z akumulatorem w zimie – zbiór najważniejszych informacji

Zima to okres, który wystawia akumulatory samochodowe na wyjątkową próbę. To niskie temperatury najczęściej generują kłopoty, ponieważ znacznie wpływają na wydajność baterii. Dlatego warto być przygotowanym i zadbać o akumulator, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w mroźne poranki. W artykule przybliżymy problem z akumulatorem w zimie i podpowiemy, co zrobić, gdy odmawia posłuszeństwa!

Spis treści:

  1. Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z akumulatorem zimą?
  2. Jak dbać o akumulator zimą?
  3. Jak ładować akumulator zimą?

Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z akumulatorem zimą?

Jak wspomnieliśmy, niskie temperatury mają ogromny wpływ na żywotność akumulatora, co utrudnia rozruch silnika. Pamiętaj również, że starsze akumulatory są bardziej podatne na problemy wywołane przez mroźną porę roku. Dlatego warto po kilku latach użytkowania rozważyć wymianę na nową baterię – akumulatory samochodowe we Wrocławiu z oferty Auto Market będą dobrym wyborem. Pamiętaj też, że brak czyszczenia klem akumulatora skutkuje szybszym zużyciem i utratą wydajności zimą.

Jak dbać o akumulator zimą?

Warto regularnie ładować akumulator, zwłaszcza jeśli samochód jest używany sporadycznie. Gdy nie dopuścisz do całkowitego rozładowania, zdecydowanie prościej utrzymasz pojazd w dobrej kondycji. Co więcej, regularne sprawdzanie napięcia akumulatora dodatkowo pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Akumulator jest podatniejszy na rozładowanie zimą, ponieważ działa wiele systemów, takich jak ogrzewanie, podgrzewanie szyb i lusterek czy podgrzewanie foteli i kierownicy. W miarę możliwości staraj się korzystać z umiarem z tych funkcji, szczególnie na krótkich trasach, żeby przedłużyć żywotność baterii.

Możesz także pomyśleć o izolacji akumulatora. Chociaż w Polsce mało osób stosuje tę praktykę, zwłaszcza że zimy są stosunkowo łagodne, a współczesne urządzenia bardziej odporne, zastosowanie osłony termicznej dla akumulatora może być rozsądnym rozwiązaniem. W tym celu sprawdzą się na przykład specjalne maty wypełnione watą szklaną lub mineralną.

Jak ładować akumulator zimą?

Nie zaleca się ładowania akumulatora, jeśli temperatura w otoczeniu wynosi poniżej 5 stopni Celsjusza. Dlatego najbezpieczniej jest ładować baterię w garażu, o ile temperatura jest tam optymalna. Gdy auto jest na zewnątrz na silnym mrozie, nie podłączaj prostownika od razu. Najlepiej wyjmij akumulator, przenieś go do ciepłego pomieszczenia, odczekaj kilkanaście minut, a następnie przystąp do ładowania. Teraz już wiesz, jak rozwiązać problem z akumulatorem w zimie, jeśli chodzi o ładowanie!