jak dbać o akumulator samochodowy

Jak dbać o akumulator samochodowy? Poznaj dobre praktyki!

O jakiej porze roku akumulatory samochodowe najczęściej odmawiają posłuszeństwa? Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna, zakładamy więc, że wszyscy internauci trafili w tym momencie dziesiątkę. Tak, to właśnie zima odbija największe piętno na naszych akumulatorach. A ponieważ w tym roku zima ponownie zaskoczyła prawie wszystkich kierowców, to w niniejszym artykule opowiemy o tym, jak dbać o akumulator samochodowy. Jeżeli więc zastanawiasz się nad tym, jak dbać o akumulator w swoim aucie to jesteś we właściwym miejscu. Informacji do przekazania mamy całkiem sporo tak więc bez zbędnego przedłużania wstępu – zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Jaką funkcję pełni akumulator w samochodzie?
  2. Dlaczego akumulator samochodowy rozładowuje się najczęściej zimą?
  3. Jak uniknąć rozładowania akumulatora samochodowego?
  4. Co zrobić, kiedy rozładuje się akumulator w aucie?

Jaką funkcję pełni akumulator w samochodzie?

Najpierw trochę teorii – akumulator można uznać za baterię samochodu. Bateria ta jest ładowana dzięki ruchowi silnika – generowana przez niego energia mechaniczna jest przemianowywana przez alternator na energię elektryczną, po czym przekazywana do akumulatora, w którym z kolei jest ona magazynowana i przesyłana do podzespołów samochodu. To właśnie dzięki energii z akumulatora świecą się reflektory i kontrolki w Twoim aucie, pracują wycieraczki, działa radio i ogółem, cała elektryka i elektronika.

Dlaczego akumulator samochodowy rozładowuje się najczęściej zimą?

Przy niskiej temperaturze otoczenia zwiększa się opór elektryczny oraz spowalniają się reakcje chemiczne zachodzące w ogniwach baterii. Efektem jest szybsze rozładowywanie się ogniw – tak w telefonie czy laptopie, jak i w akumulatorze samochodowym.

Jak uniknąć rozładowania akumulatora samochodowego?

Tak jak wspomnieliśmy, akumulator jest zasilany energią z alternatora, który to z kolei generuje energię dzięki pracy silnika. Dlatego nie powinno się zostawiać na długi czas samochodu z wyłączonym silnikiem i grającym radiem, pracującymi nawiewami czy świecącymi reflektorami. W takiej sytuacji im większe jest pobór prądu akumulatora, tym szybciej się on rozładuje. Jeżeli samochód użytkujemy sporadycznie lub na bardzo krótkich odcinkach to zalecane jest jego regularne doładowywanie za pomocą ładowarki czy też odpowiedniego prostownika. Zdecydowanie wydłuży to żywotność naszego akumulatora i zapobiegnie przedwczesnemu zużyciu oraz w następstwie koniecznej wymiany.

Co zrobić, kiedy rozładuje się akumulator w aucie?

Kiedy już dojdzie do całkowitego rozładowania akumulatora, to w pierwszej kolejności warto spróbować go naładować poprzez podłączenie do odpowiedniego prostownika lub odpowiedniej ładowarki np. w przypadku akumulatorów AGM. Kiedy jednak ten problem się regularnie powtarza, to może świadczyć to o tym, że są to ostatnie dni naszego akumulatora. W naszym sklepie znajdziesz najlepsze akumulatory samochodowe we Wrocławiu i nie tylko – nasi fachowcy z przyjemnością pomogą przy doborze nowego akumulatora. Bez działającego akumulatora samochód po prostu nie ruszy dlatego warto zainteresować się tym tematem tym bardziej teraz, kiedy za naszymi oknami szaleją niskie temperatury.