jak dobrać akumulator do samochodu

Jak dobrać akumulator do samochodu? Wyjaśniamy!

Akumulator to magazyn energii niezbędnej dla funkcjonowania każdego samochodu. To właśnie dzięki niemu możemy zapalić reflektory, uruchomić radio, zimą ogrzać wnętrze samochodu gorącym nawiewem a w gorące dni wychłodzić je klimatyzacją i najważniejsze – bez niego nie uruchomimy samochodu! Dziś opowiemy o tym, jak dobrać akumulator do auta. Przekażemy Wam również informacje o tym co może wskazywać na zużycie akumulatora.

Spis treści:

  1. Akumulator samochodowy – bateria samochodowa
  2. Na co zwrócić uwagę przy wyborze akumulatora samochodowego?
  3. Co może wskazywać na zużycie akumulatora samochodowego?
  4. Jak dobrać akumulator samochodowy bez podnoszenia maski?

Akumulator samochodowy – bateria samochodowa

Zacznijmy od podstawowych informacji – akumulator lub jak niektórzy go nazywają bateria samochodowa to komponent odpowiedzialny za magazynowanie energii elektrycznej i przekazywanie jej dalej do układów pojazdu. Wspomniana energia składowana jest w ogniwach takiego akumulatora – skąd się ona bierze? Jest dostarczana przez alternator przemianowujący energię mechaniczną silnika na energię elektryczną, która składowana jest właśnie w akumulatorze. Z kolei do rozruchu silnika wymagany jest impuls energii elektrycznej i odpowiednia moc rozruchowa – przekręcenie kluczyka w stacyjce, lub włożenie karty do portu jest sygnałem dla akumulatora, aby go wysłać. To bardzo ważny komponent, bez którego nie ruszy żaden samochód!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze akumulatora samochodowego?

Jak dobrać akumulator do samochodu? Zwróć koniecznie uwagę na te parametry techniczne baterii samochodowej:

  • pojemność (podawana w Amperach – jednostki EN, CCA, SAE),
  • rodzaj (najpopularniejsze to kwasowe, EFB i AGM),
  • wymiary,
  • napięcie wyjściowe (standard to 12V),
  • data produkcji.

Pojemność określa ilość energii, jaką jest w stanie magazynować dany akumulator. Prąd rozruchowy (moc rozruchowa), wyrażony amperami (A), to określenie, ile prądu jest w stanie przekazać akumulator do rozrusznika podczas uruchamiania samochodu Jeżeli Twoje auto jest wyposażone w system start-stop to najlepiej sprawdzi się w nim akumulator AGM lub EFB. Wymiary – to ważna kwestia, każdy samochód ma pod maską przeznaczoną określoną ilość miejsca na akumulator. Koniecznie sprawdź więc przed zakupem, jak wygląda to w Twoim aucie. Jeżeli mowa o dacie produkcji, to producent ma obowiązek zamieścić tę informację na obudowie akumulatora, czasem jest ukryte w kodzie seryjnym. Żywotność akumulatora wynosi 3 do nawet 10 lat w zależności od sposobu jego użytkowania. Co może wskazywać na to, że bateria zaczyna się zużywać?

Co może wskazywać na zużycie akumulatora samochodowego?

Kiedy po naciśnięciu pilota samochód nie reaguje, to najprawdopodobniej rozładowała się jedna z baterii – albo ta w pilocie, albo akumulator. Na rozładowanie akumulatora może wskazywać również to, że auto po przekręceniu kluczyka w stacyjce, jego rozrusznik zamiast zakręcić wałem korbowym i odpalić silnik wydaje charakterystyczne terkotanie. Jeżeli po naładowaniu akumulatora sytuacja się powtarza jest to jednoznaczny znak, że akumulator stracił swoją moc rozruchową i nadaje się do wymiany.

Jak dobrać akumulator samochodowy bez podnoszenia maski?

Skontaktuj się z nami podając dane samochodu lub najlepiej numer nadwozia (VIN). Jako AUTO MARKET oferujemy najlepsze akumulatory samochodowe we Wrocławiu. Nasi pracownicy chętnie dobiorą odpowiedni model za Ciebie, zamontują go a jeśli będzie wymagał zakodowania to również wykonają taką usługę.