jak przedłużyć żywotność akumulatora samochodowego

Jak przedłużyć żywotność akumulatora samochodowego?

Chociaż mówi się, że sercem samochodu jest silnik, wiele osób tym mianem określa również akumulator. I nic dziwnego, ponieważ to dzięki niemu w ogóle rozruch silnika jest możliwy. Dlatego warto dbać o żywotność baterii auta, dzięki czemu utrzymasz sprawność pojazdu zdecydowanie dłużej. Zaraz przeczytasz, jak przedłużyć żywotność akumulatora samochodowego, aby cieszyć się długotrwałą i niezawodną pracą tego kluczowego podzespołu!

Spis treści:

  1. Ile przeciętnie działa akumulator samochodowy?
  2. Od czego zależy żywotność akumulatora?
  3. Jak przedłużyć żywotność akumulatora samochodowego?

Ile przeciętnie działa akumulator samochodowy?

Dla akumulatora kwasowego, przy odpowiednim użytkowaniu i konserwacji, żywotność wynosi z reguły od 3 do 6 lat. Oczywiście jest to szacunkowy czas, ponieważ wiele zależy od różnych czynników, zwłaszcza jakości samej baterii, warunków eksploatacji oraz odpowiedniej pielęgnacji.

Dlatego warto regularnie monitorować napięcie akumulatora samochodowego. Jeśli jest on w dobrym stanie, napięcie mieści się w przedziale od 12,4 do 12,8 V w momencie, gdy silnik jest wyłączony. Odczyty niższe niż te wartości nie zawsze sugerują uszkodzenie akumulatora, ponieważ mogą być spowodowane rozładowaniem przez układ elektryczny pojazdu. Jednak mogą również sygnalizować potencjalne problemy z alternatorem lub zbyt duży pobór prądu na postoju spowodowany np. awarią jednego z urządzeń elektrycznych jak chociażby immobiliser.

Od czego zależy żywotność akumulatora?

Żywotność akumulatora samochodowego zależy od jakości baterii, warunków eksploatacji, cykli ładowania i rozładowania oraz prawidłowej pielęgnacji. Z czasem możesz zauważyć niepokojące objawy, które wysyła bateria samochodowa, takie jak trudności z rozruchem silnika, problemy z urządzeniami elektrycznymi i finalnie spadek napięcia na klemach. Oznacza to, że czas zastanowić się nad jej wymianą. Warto zwrócić uwagę na dobre akumulatory samochodowe we Wrocławiu z oferty Auto Market, które mają nawet 3 lata gwarancji.

Jak przedłużyć żywotność akumulatora samochodowego?

Żeby wydłużyć żywotność akumulatora samochodowego, pamiętaj o kilku kluczowych kwestiach. Przede wszystkim unikaj pełnego rozładowania, tym bardziej w zimowym okresie, a w razie potrzeby regularnie doładowuj akumulator. W tym przypadku skorzystaj z prostownika lub specjalniej ładowarki, dzięki czemu utrzymasz odpowiedni poziom naładowania akumulatora.

Co więcej, sprawne funkcjonowanie całego systemu elektrycznego pojazdu wpływa bezpośrednio na kondycję akumulatora. Z tego względu dbaj o elektronikę w aucie i staraj się na bieżąco rozwiązywać wszelkie usterki, co z pewnością zaowocuje sprawnym autem przez dłuższy czas.